CoverTR - View Single Post - Sizce en iyi DVD markası
View Single Post

  #21  
06/04/11, 18:55
Joker
Joker is offline
Loading...!
 
Join Date: Dec 2010
Threads: 1938
Posts: 4,105
Country: Turkey
Thanks: 15,630
Thanked 24,353 Times in 2,982 Posts
Groans: 10
Groaned at 23 Times in 8 Posts
Mentioned: 1 Post(s)
Default Sizce en iyi DVD markası

"DVD Medya Formatları: '+' ve '-'. Hangisi Daha İyi?

Öncelikle herkesin merak ettiği bu konuya açıklık getirelim. '+' ve '-' formatlarını destekleyen iki cephe var. DVD Forum ve DVD+RW Alliance. İki tarafın da kendi standartları var. '-' formatını DVD Forum öne sürüyor. Forum üyeleri ise şöyle: Hitachi, Matsushita, Mitsubishi, Pioneer, Philips, Sony,Thomson, Time Warner Inc. Toshiba ve Victor. Sitelerine buradan ulaşabilirsiniz.

DVD+RW Alliance ise '+' formatını destekliyor. Bu grubu oluşturanlar ise şöyle; Dell, HP, Mitsubishi, Philips, Ricoh, Sony, Thomson ve Yamaha. Siteleri burada.

'-' ve '+' formatlarını karşılaştırdığımızda DVD-R ve DVD+R arasında çok fark olmadığını görüyoruz. '-' formatı ilk format olması sebebiyle daha yaygın ve DVD okuyucular ile daha uyumlu, o nedenle biraz daha avantajlı. Test için boş DVD alırken biz de daha çok '-' formatını gördük.

RW tarafında ise durum biraz daha farklı. DVD+RW formatı DVD-RW'dan daha üstün. DVD yazıcılar +RW DVD'lere biraz daha hızlı yazabiliyor. Bunun yanında video kaydetmek için de 'lossless link' yani kayıpsız bağlantı teknolojisine sahip. Bu teknoloji sayesinde arka arkaya farklı kayıtlar yaptığınızda iki kayıt arasında hiç kayıp olmuyor. Yani birinin bittiği yerden hemen diğeri başlıyor. İncelemesini yaptığımız DVD yazıcılı DVD oynatıcı Mustek R100A da sadece '+' formatını destekliyor bu nedenle. Bir önemli detay da '-' formatında RW yazarken finalize etme zorunluluğu varken '+' RW formatında böyle bir zorunluluk yok. Yani '-' formatında yazma işlemi bitince başka bir şey yazmak mümkün değil. Ama'+' da mümkün. Bu da kuşkusuz önemli bir fark.

Gelelim işin sizi ilgilendiren kısmına. Hangi formatı seçeceksiniz?

Cevabı çok basit. İki formatı da destekleyen bir yazıcı alıp rahatınıza bakacaksınız. Zaten tek format DVD yazıcılar çok fazla değil ve fiyatları da dual olanlara göre çok ucuz sayılmaz. Bunun yanında DVD-R ile DVD+R o kadar benzer ki, basit bir firmware güncellemesiyle örneğin sadece '+' destekleyen bir sürücüyü '-' de destekler hale getirebiliyorsunuz. Örneğini göreceğiz.

Özetlersek dual format destekli bir yazıcı aldığınızda format seçmeye, hangisi daha iyi diye düşünmeye gerek kalmıyor. Bir kere yazılabilir DVD medya olarak DVD-R, yeniden yazılabilir medya olarak ise DVD+RW aldığınızda problem çözülmüş oluyor. Zaten test için DVD almaya çıktığımızda DVD-RW bulamadık. Bulduğumuz bir yer ise çok yüksek fiyat verdi. DVD+RW daha üstün olduğundan herkes ondan istiyormuş, bu nedenle '-' versiyonundan az getiriyorlarmış. Bu da fiyatı yükseltiyor tabii. DVD-R ise '+' formatına göre çok net bir şekilde yaygınlık avantajına sahip. Piyasadaki nerdeyse her DVD oynatıcı da '-' formatını destekliyor. Dual format yazıcılar 150$ seviyesine düştüler. Tek formata göre ortalama 20$ daha pahalılar. Bu farka tek format almaya kesinlikle değmez. '+' formatı için avantaj olabilecek tek şey bazı DVD yazıcıların '-' formatına 4X yazarken, '+' formatına 8X yazabilmeleri. Ancak 8X medya olmadığından bu şu an için avantaj değil."

Makale alıntıdır.
Reply With Quote
 
Post Thanks
 
Post Groan
 
Instagram